Meriterade
hösten 2018

Borgeflons MP Xorro – Trygve Kolstad
3 ÖKL – Edevik

Borgeflons RX Bert-Ove – Elin och Johan Backlund
2 UKL – Arvidsjaur

Borgeflons RX Billy the Kid – Morten Baastad
2 UK- Ringebufjellet
1 UK – Ringebufjellet
1 UK – Hjerkinn
1 UK – Östfold
3:e plats Forus Open 2018

Borgeflons RX Blanka du Nord – Trond Johannesen
1 UKL Hp – Funäsdalen
2 UKL – Bruksvallarna
3:e placering Fjällpokalen 2018

Borgeflons RX Brim – Ingebrikt Bergman
3 UKL – Funäsdalen

Borgeflons PP Vilgot – Omid Astari
1 AK – Ljördalen

Borgeflons JL Raffzeth – Öystein Dahl
2 AK – Nordmarka

våren 2018
Borgeflons RX Billy the Kid – Morten Baastad
1 UK – Haltdalen
1 UK – Haltdalen
1 UKL – Storlidalen

Borgeflons RX Bert-Ove -Elin & Johan Backlund
2 UKL Arjeplogfjällen

Borgeflons PS Yxa – Ronny Andersson
1 ÖKL – Arjeplogfjällen

Borgeflons BS Axl Rose – Ronny Andersson
1 UKL Hp – Arjeplogfjällen
1 ÖKL – Merkenäs

Borgeflons DR Zola – Kjell Axelsson
2 ÖKL- Tärnafjällen

Borgeflons DR Zara – för T.Remvang äg H. Billung
3 AK – Dovre

Borgeflons PP Vilgot – Omid Astari
3 AK Grotli
1 AK Grotli

Meriterade Hösten 2017

Borgeflons JL Raffzeth – Öystein Dahl
2 VK NM Lag- Vestfold
1 VK NM Kval- Vestfold

Borgeflons JL Ritti – Ronny Remvang
3 VK kval -Skogsbydga
4 VK finale- Skogsbygda

Borgeflons PP Vilgot – Omid Ashari
3 AK- Skogsbygda

Borgeflons MP X-Ray – Ulf Boström
2 ÖKL Bruksvallarna

Fjellrypas RF Zonya av Norge – Eva Perman
2 UKL Bruksvallarna

Borgeflons DR Zaga – Jörgen Andersson
2 ÖKL Gräftåvallen
2 ÖKL Edevik
1 ÖKL Hp Mittådalen
3 SKL CK Bruksvallarna

Borgeflons MP Xorro – Trygve Kolstad
2 AK Verdal
2 ÖKL Edevik

Borgeflons PP Vito – Svein Erik Korsvoll/Omid Ashtari
2 AK Trysil

Meriterade våren 2017

Borgeflons PP Vilgot – Omid Ashtari
2 AK Grotli

Borgeflons BS Axl Rose – Ronny Andersson
2 UKL Dundret

Borgeflons BS Agda – Reino Unosson
2 UKL Rörvattnet

Borgeflons MP Xorro – Trygve Kolstad

2 ÖKL Rörvattnet

Borgeflons MP X-Ray – Ulf Boström
2 ÖKL Långtora

Borgeflons DR Zofus – Arne Dullum
2 UK Verdal

Meriterade hösten 2016

Borgeflons PS Yrki – Anders Handler
1 UKL Mammerdalen

Borgeflons DR Zaga – Jörgen Andersson
1 UKL Hp Ramundberget

Borgeflons JL Raffzeth – Öystein Dalh
2 VK final Vestfold
4 VK kval Vestfold
Bästa hund under NM-Lag

Borgeflons CJ Princess of Speed – Eva Perman
5 SKL Sälen

Borgeflons DR Zara – H.Billung för Eva Perman
1 UKL Bruksvallarna

Borgeflons JL Uzi – Anders Halvarsson
3 ÖKL Bruksvallarna

Borgeflons PL Wicke – Thomas Svensson
2 ÖKL Pirtivoupio

Borgeflons DR Zico – Espen Pettersen för Henry Espeseth
1 UK Stören

Borgeflons JL Ritti – Ronny Remvang
5 VK Beitostölen
2 VK Mjöspröven

Borgeflons DR Zofus – Arne Dullum
3 UK Hjerkinn

Meriterade våren 2016

Borgeflons MP Xena – Eva Perman för Ronny Andersson
1 ÖKL Hp Rörvattnet

Borgeflons PS Yrki – Anders Handler
1 UKL Rörvattnet
2 UKL Lofsdalen

Borgeflons DR Zofus – Arne Dullum
2 UK Meråker
3 UK Meråker

Borgeflons JL Ritti – Ronny Remvang
1 SKL Cert Sälen

Borgeflons DR Zara – Herman Billung för: Eva Perman
2 UKL Lofsdalen

Borgeflons CJ Princess of Speed – Eva Perman
3 SKL Lofsdalen

JAKTPROVS MERITER 2015
Borgeflons RK Otto – Petter Nordbaek
2AK Holter / Nannestad

Borgeflons JL Ritti – Ronny Remvang
2 VK Vestfold FHK

Borgeflons Cj Princess of Speed -Eva Perman
1SKL Edevik
4 SKL Falköping

Borgeflons MP Xena – Eva Perman
2 UKL Falköping

Borgeflons FK Stårsa – Ronny Andersson
5 SKL Falköping

Borgeflons PL Wicke – Tomas Svensson
3 ÖKL Dundret

Borgeflons JL Ra Balder & Alf Tore Bölgen
6 VK- NM Vinter kval

Borgeflons JL Raffzeth – Öystein Dahl
4 VK – NM Vinter kval

Borgeflons FK Speediga Sassa – Bengt Persson
5 SKL – Mittådalen

Jaktprovsmeriter 2014

Borgeflons JL Raffzeth – Öystein Dahl
1 VK – Mjöspröven

Borgeflons JL Ripa – Anna Wagen
3 ÖKL – Bruksvallarna
2 ÖKL – Mammerdalen

Int JCH SE JCH SE UCH Borgeflons CJ Phi – B-O Johansson
1 SKL CERT CK CACIT – SPK Pirttivuoppio
1 SKL CERT CK – ÖNFK Pirttivuoppio
2 SKL – ÖNFK Pirttivuoppio

SE JCH Borgeflons FK Stårsa – Ronny Andersson
2 SKL- SPK Pirttivuoppio
4 SKL – ÖNFK Pirttivuoppio
1 SKL Cert – MFK Sälen
2 SKL Sälen
1 SKL CERT CK HP Lofsdalen

Borgeflons CJ Princess of Speed – Eva Perman
6 SKL – ÖNFK Pirttivuoppio
1 SKL CERT CK CACIT – Bruksvallarna

Borgeflons PL Wicke – Tomas Svensson
2 UKL Pirrtivuoppio
3 UKL Dundret
2 UKL Pirrtivuoppio

Borgeflons PP Victoria – Eva Perman
1 UKL Hp Sälen

Borgeflons JL Ra-Balder – Alf Tore Bölgen
1 VK m CK Västerålen

Jaktprovsmeriter 2013

Borgeflons JL Ritti – Ronny Remvang
1 AK Lavland

Borgeflons PP Viking – Daniel Norrman
2 UKL Långtora

Borgeflons CJ Phi – B-O Johansson
2 Fjäll SM Gällivare

Borgeflons JL Raffzeth – Öystein Dahl
3 AK – Ringvassöya
1 AK – Tromsö

Borgeflons JL Rå-Chanse – Tom Wiger
2 AK Vinjeveien

Borgeflons JL Uzi – Anders Halvarsson
2 UKL Lofsdalen

Borgeflons JL Ra-Balder – Alf Tore Bölgen
2 VK – Saltfjellet

Jaktprovsmeriter 2012

Borgeflons JL Raffzeth – Öystein Dahl
2 AK

Borgeflons FK Stårsa – Ronny Andersson
3 ÖKL Bruksvallarna
1 ÖKL Hp Ramundberget

Borgeflons CJ Princess of Speed – Eva Perman
2 SKL Långtora
1 SKL CERT Sälen
1 SKL Matfors

Borgeflons CJ Phi & B-O Johansson
2 SKL Dundret
1 SKL Cert Pirtivoupio = SE JCH
2:a SM !!!!! Bruksvallarna
2 SKL CK R-CACIT Bruksvallarna

Borgeflons JL Uzi & Anders Halvarsson
1 UK Tydal

Borgeflons JL Umbra & Hans Korsgaten
2 UK Snåsa

Borgeflons JL Ra Balder & Alf Tore Bölgen
5 VK Semi Saltfjelle

Borgeflons FK Speediga Sassa & Bengt Persson
1 ÖKL Hp Sälen

Borgeflons CJ Pelle & Johnny Ekseth
3 VK Lifjellet

Jaktprovsmeriter 2011

Borgeflons JL Ritti & Ronny Remvang
1 AK Trögstad
2 AK Tolga

Borgeflons JL Raska & Trond Remvang
1 SKL Stensta
2 AK Trysil

Borgeflons FE Norma & Svein Borgen
3 AK Tjölling

Borgeflons CJ Phi & BO Johansson
3 SKL SM-Kval Tärnafjällen
1 SKL Cert CACIT Pello
1 SKL Cert Ritsem

Borgeflons JL Raska & Johanna Söderström
1 ÖKL Hp ÖSFK

Borgeflons KN kicki & Olov Åhman
1 SKL SM Vinnare CACIT Arvidsjaur
1 SKL SM Kval CERT Arvidsjaur

Borgeflons Jaga CS för Andreas Larsson
1 SKL cert SM Kval Mittådalen

Borgeflons FE Norma & Reine Lundqvist
3 ÖKL Arjeplog

Borgeflons KN Kraja & Ronny Andersson
4 SKL Rörvattnet

Borgeflons FK Speediga Sassa & Bengt Persson
3 ÖKL Sälen
2 ÖKL Mittådalen

Borgeflons CJ Pia & Trygve Kolstad
1 VK m CK Verdal
3 SKL m CK SM Kval Mittådalen

Borgeflons CJ Pelle & Johnny Ekseth
1 AK Verdal

Borgeflons JL Ra Balder & Alf Tore Bölgen
1 AK Arnöya

Jaktprovsmeriter 2010

Borgeflons RK Otto & Pål Skjennum
2 AK Romerikeåsen

Borgeflons JL Ritti & Ronny Remvang
1 UK Lavland
1 UKL Bruksvallarna
1 UK Trögstad
2 UK Dovre
2 UKL Lofsdalen

Borgeflons CJ Pang & Stefan Sandnes
3 ÖKL Dovre

Borgeflons JL Riojo Garlic & Agneta Andersson
1UKL Södra Skåne
3 UK Trögstad

Borgeflons OM Quitty & Ann Helen Jönsson
1 UKL HP Södra Skåne

Borgeflons JL Raska & Trond Remvang
2 Norsk Derby Kval
2 UK Forus

Borgeflons FK Snus äg Johan Ölund
2UKL Bruksvallarna

Borgeflons CJ Pang & Anna Wagén
3 ÖKL Sälen

Borgeflon JL Ripa äg Anna Wagén
1 UKL Sälen
1 UKL Hp Sälen
Guldpokal vinnare 2010
2 UKL Bruksvallarna
2 UKL Ramundberget

Borgeflons JL Raffseth & Öystein Dalh
2:a Gulpokalen 2010
2 UK Dovre
2 UK Dovre
3 UK Grotli
1 UK Grotli

Borgeflons OM Quitty äg Eva Perman
1 UKL Arvidsjaur
3:a i Fjäll Pokalen

Borgeflons CJ Phi äg B O Johansson
2 ÖKL Ritsem
2 ÖKL Dundret
2 ÖKL Abisko (Lena Gustafsson förare)
3 ÖKL Abisko (Lena Gustafsson förare)
2 ÖKL Arvidsjaur
1 ÖKL Bruksvallarna
1 SKL Pello

Borgeflons OM Quaztro äg Erik Hården
2 UKL Arvidsjaur

Borgeflons OM Quickan äg E Perman för Öystein Dahl
2 UK Kier
1 Norsk Derby Semifinale

Borgeflons JL Rå-Chanse äg Tom Wiger
2 UK Kier

Borgeflons KN Kruza & Ronny Andersson
2 ÖKL Lofsdalen

Borgeflons CJ Pils & Claes Andersson
1 ÖKL Hp Sälen

Borgeflons CJ Pia för E Holmvik äg T Kolstad
1 SKL Mittådalen

Borgeflons CJ Pelle & Jonny Ekseth
2 AK Lierne

Jaktprovsmeriter 2009

Borgeflons CJ Princess of Speed äg Eva Perman
3 AK Trögstad
2 ÖKL Lofsdalen
2 ÖKL Dundret
1 ÖKL Hp Dylta

Borgeflons CJ Prima & Terje Stokkebekk
2 AK Kongsvold
2 AK Trögstad
1 ÖKL Hp Dylta

Borgeflons OM Quickan äg E Perman
1 UKL Dylta

Borgeflons JL Raska
1 UKL Dylta äg H Billung för Trond Remvang

Borgeflons CJ Phi & B-O Johansson
2 ÖKL Dundret
3 AK Hattfjelldal

Borgeflons KN Kruza & Ronny Andersson
3 ÖKL Bolunda

Borgeflons CJ Pang & Stefan Sandnes
2 ÖKL Bolunda
2 AK Röros

Borgeflons CJ Pilz & Claes Andersson
2 ÖKL Bolunda

Borgeflons KN Kraja & Ronny Andersson
1 SKL Bruksvallarna
Borgeflons KN Kicki & Olov Åhman
1 SKL Arvidsjaur

Borgeflons CJ Pelle & Jonny Ekseth
2 AK Lifjellet

Borgeflons CJ Pia & Trygve Kolstad
1 AK Meråker

Borgeflons Jaga CS & Roland Ohlsson
5 SKL SM-Kval Arjeplog

Jaktprovsmeriter 2008

Borgeflons J-Fia CS äg Eva Perman
5 VK Messlingen

Borgeflons Jaga CS & Roland Ohlsson
1 SKL med Cert SM Kval Bruksvallarna
Borgeflons KN Kicki & Olov Åhman
1 SKL m CERT

Borgeflons KN Kruza & Ronny Andersson
2 ÖKL Ammarnäs
2 ÖKL Rörvattnet
2 ÖKL Lofsdalen

Borgeflons KN Kraja & Ronny Andersson
1 ÖKL Hp Rörvattnet
1 SKL Cert CK Hp

NORDV-06 Borgeflons TN Lill äg Eva Perman
1 AK Vinjveien NVK (dagens bästa uk/ak hund)

Borgeflons TS Mallan äg Eva Perman
5 SKL Lofsdalen

Borgeflons Fe Nimo & Conny Stenman
3 ÖKL Jättendal
2 ÖKL Jättendal
2 ÖKL Arvidsjaur

Borgeflons RK Ojoj & Trond Kolstad
1 UKL Lofsdalen
2 AK (skog) Hemne

Borgeflons RK Ofta & Ingalill Rosenius
2 UKL Sälen

Borgeflons RK Orka & Ronny Andersson
1 UKL Hp Messlingen
1 UKL Lofsdalen

Borgeflons CJ Prima & Terje Stokkebekk
2 UK Tolga
3 UK Dovrefjell
1 UKL Långtora
1 UKL m HP Kaptensgården

Borgeflons CJ Phi & BO Johansson
1 UKL Arvisdjaur
1 UKL m HP 2:a i Fjällpokalen
1 UKL m HP Dundret

Borgeflons CJ Princess of Speed äg Eva Perman
1 UK Holtsjöen
2 UK Tolga
1 UK Dovre
3 UKL Ramundberget
2 UK Dovrefjell
2 UKL Långtora

Borgeflons CJ Pang & Stefan Sandnes
1 UK Holtsjöen
2 UKL Ramundberget
2 UKL Fjällpokal finalist Bruksvallarna
1 UKL m HP Långtora
3 UKL Lofsdalen

Borgeflons CJ Pilz & Claes Andersson
1 UKL Ramundberget
1 UKL Långtora

Borgeflons CJ Pia & Trygve Kolstad
3 UK Meråker 3 UKL Rörvattnet

Jaktprovsmeriter 2007
NJCH SJCH Borgeflons FB Fröken & Trygve Kolstad
5 VK kval Verdal
4 VK Lifjellet

SJCH Borgeflons Jaga CS & Roland Ohlsson
2 SKL Gotland
2 VK Femund Rolf Sevendals minneslöp

Borgeflons KN Kruza & Ronny Andersson
2 ÖKL Bruksvallarna 3 ÖKL Lofsdalen

Borgeflons KN Kraja & Ronny Andersson
2 AK Ålen

Borgeflons KN Kicki & Olov Åhman
1 ÖKL HP Arvidsjaur
1 SKL SM Kval

Borgeflons TN Lill & Eva Perman
2 ÖKL Bruksvallarna

Borgeflons TS Mallan & Eva Perman
1 ÖKL HP Lofsdalen

Borgeflons FE Ninja & Terje Stokkebekk
3 Uk Ålen

Borgeflons RK Occra & Eva Perman
3 UKL Bruksvallarna

Jaktprovsmeriter 2006

SJCH NJCH Borgeflons FB Fröken & Trygve Kolstad
2 VK Verdal
2 VK, Namdal
3 VK final, Verdal
3 VK final, Lifjellet
1 SKL m Cert Hp Mittådalen

SJCH Borgeflons Jaga CS & Roland Ohlsson
5 SKL Bruksvallarna
1 SKL CERT Pello (SKOG)
1 SKL CERT CK HP Sälen
1 SKL CERT CK HP Rörvattnet
1 SKL Cert CK HP Lofsdalen

Borgeflons J-Fia CS & Eva Perman
1 ÖKL Hp Bruksvallarna
2 AK Kongsvold
2 ÖKL Mittådalen

Borgeflons KN Kikki & Olov Åhman
2 ÖKL Arvidsjaur
2 ÖKL Arvidsjaur
3 ÖKL Arvidsjaur

Borgeflons KN Kruza & Ronny Andersson
2 ÖKL Rörvattnet

Borgeflons TS Mallan & Terje Stokkebekk
2 UKL Pirtivouppio

Jaktprovsmeriter 2005

Borgeflons FB Fröken & Trygve Kolstad
4 VK Kval Meråker
1 VK Final Meråker
1 VK Kval Snåsa
1 SKL Edevik 6:a SKL Lofsdalen

Borgeflons CN Izzo & Filip Örnekrans
2 AK Verdal

Borgeflons Jaga CS & Roland Ohlsson
4 SKL Vapnö
2:a SKL CK/HP Lofsdalen

Borgeflons J-Fia CS & Eva Perman
2 ÖKL Gällivare
2 ÖKL Ramundberget

Borgeflons KN Kew & Bernt Hasselström
1 Ökl m Hp Pirttivuoppio
2 SKL m CK & Reserv CACIT

Borgeflons KN Kazaj & Johnie Backman
2 ÖKL Rörvattnet
3 ÖKL Gällivare
2 ÖKL Ramundberget

Borgeflons KN Kruza & Ronny Andersson
2:a ÖKL Lofsdalen
2 ÖKL Bruksvallarna
2 ÖKL Bruksvallarna

Borgeflons TN Lilla-Loppan & Mattias Persson
1 UKL m HP Edevik
2 UKL Rörvattnet

Borgeflons TN Lazer äg Ulf Kalén
1 UKL Edevik
2 UKL Tännäs

Borgeflons TN Loke & Claes Andersson
2 UKL Edevik
3:a i Fjällpokalen med 2 UKL Bruksvallarna

Borgeflons TN Lill & Bosse Nordin
2 UKL Bruksvallarna

Jaktprovsmeriter 2004

Borgeflons FB Fröken & Trygve Kolstad
2 VK-Kval i Verdal 2 VK Final m R-CACIT Verdal
6 VK NM-Kval
3 VK Semifinal NM

Borgeflons Jaga CS & Roland Ohlsson
2 ÖKL i Funäsdalen
1 ÖKL m Hp Rörvattnet
2 SKL CK Hp Rörvattnet
1 UKL Sälen

Borgeflons Jäger CS &John Arvid Grande
2 UK Ålen

Borgeflons KN Kruza & Ronny Andersson
2 UKL i Bruksvallarna

Borgeflons KN Kazper & Eva Perman
1 UKL i Bruksvallarna

Borgeflons KN Kutha & Åsa Regnander
3 UKL Bruksvallarna

Borgeflons TN Lex & Leif Vikmo
2 UKL Västsvenska

Jaktprovsmeriter 2003

Borgeflons KT Essie & Eva Roos
2 ÖKL Noppikoski
2 ÖKL Onsala

Borgeflons KT Enya & Richard Sjöholm
3 ÖKL Skogs SM Noppikoski
2 ÖKL Onsala
2 ÖKL Öland

Borgeflons FB Fröken & Trygve Kolstad
2 AK Lierne
2 AK Verdal 2 AK Meråker
1 AK Verdal

Borgeflons J-Fia CS & Eva Perman
1 UKL Bruksvallarna

Borgeflons Jaga CS & Roland Ohlsson
3 UKL Edevik
1 UKL Bruksvallarna
2 UKL Sälen
1 UKL m Hp Onsala

Tidigare år

Borgeflons KT Essie massor av premier 😉
Borgeflons KT Enya flera 2 ÖKL + 3 ÖKL
Borgeflons FB Fuxia 4x1 UKL , 2 st m HP
Borgeflons FB Falcon 3 UKL Svenskt derby 2000